Історія нашої бібліотеки

     В листопаді 2017 року бібліотека відзначила 90-річний ювілей від часу заснування. Сьогодні це сучасний культурний заклад з 120-ти тисячним фондом, великою кількістю дитячих журналів та газет, затишними читальними залами, електронними базами даних, Інтернет-центром та цікавими подіями і заходами. Щорічно понад 12 тисяч дітей та їх наставників користуються бібліотечними  послугами, відвідують масові заходи, працюють в Інтернет-центрі.
     Хоча офіційною датою створення бібліотеки вважається листопад 1927 року, свою історію вона розпочала в 1923-му.
     Саме тоді в міській Гоголівській бібліотеці (зараз Вінницька обласна універсальна наукова бібліотека ім. К. А. Тімірязєва) був організований дитячий відділ з фондом 100 книг, якими користувалися 454 школярі і 101 дошкільник. Дітей обслуговували тричі на тиждень лише впродовж однієї години.  Через 4 роки відбулося офіційне відкриття міської дитячої бібліотеки в окремому приміщенні з фондом 1600 книг і трьома працівниками у штаті. Через брак місця бібліотека проводила тільки обмін книг, а читальний зал був створений у 1930 році.
     В 1932 році Вінницька міська  бібліотека отримує статус обласної для дітей та юнацтва, що розширило не тільки її можливості,  а й маленьких жителів області. Фонд виріс до 15 тис. примірників, відкрилися абонементи для молодших читачів та старшокласників, відділ єврейської літератури. З 1936 року розпочалося заочне обслуговування сільських дітей.
     До початку 1941 року фонд виріс більш як у три рази і становив 51, 5 тисячі примірників книг, у штаті працювали 18 бібліотекарі та 7 технічних працівників. Бібліотека розташовувалась на першому поверсі будинку, в якому зараз  знаходилася готель «Франція».
     В роки гітлерівської окупації частину фонду працівники переховували в своїх домівках, а решта була вивезена в «Мури», де бібліотека працювала до 1944 року. Вдалося зберегти лише 14 тис. книг. В квітні 1944 року за рішенням міськвиконкому бібліотеці було виділено напівзруйноване приміщення по вул. Соборній, де вона знаходиться і зараз. Саме тут бібліотекарі не тільки відновлювали свою роботу, а й  активно сприяли відновленню і створенню мережі дитячих бібліотек в області.
     В 1950 році вперше пройшов Тиждень дитячої книги. Він став традиційним і проходить до сьогодні як Тиждень дитячого читання. В фондах бібліотеки зберігаються сотні книжок з автографами письменників, які були гостями Тижня.
     В 1956 році з нагоди 100-літнього ювілею Івана Франка бібліотеці присвоєно  його ім’я, яке вона носить і зараз.
     З 1962 року бібліотека стала бібліотекою для дітей, хоча її послугами користуються студенти, вчителі, викладачі вузів, батьки.
     В 2008 році у зв’язку з будівництвом торгово-розаважального центру, частину  приміщення бібліотеки реконструйовано, зроблений ремонт, встановлено автономне опалення, придбані нові меблі. Свій простір тепер має ляльковий клуб «Петрушка», який діє в бібліотеці майже 30 років.
     Бібліотека змінила своє обличчя, посучаснішала. Окрім традиційних книг і журналів в її фондах є документи на електронних носіях, мультимедійне обладнання, до послуг користувачів – безкоштовний Інтернет. Створено електронний каталог, який пришвидшив пошук матеріалів у фондах бібліотеки. В бібліотеці кожен може знайти собі заняття. Тут діють крім лялькового  гурток бісероплетіння «Фантазія», мистецький – «Мозаїка», природничий – «Друзі природи» та ін. Педагоги та творчі працівники старшого покоління об’єдналися в літературно-мистецьку світлицю ім. І. Гуцала «Подільська хризантема».
     Проводиться велика робота по створенню бібліографічних посібників. Особливо краєзнавчого характеру.
  Творча співпраця об’єднує бібліотекарів з обласною організацією Товариства Червоного Хреста, реабілітаційним центром «Промінь», з центром дитячої творчості «Барви України», підлітковим клубом «Аліса», з соціальною службою «Віфанія». Частими гостями бібліотеки є й письменники Т. Яковенко, О. Вітенко, Т. Пакалюк. З далекого Ізраїлю спілкується з своїми шанувальниками дитячий письменник Григорій Усач.

 

Контакты

Бібліотека ім. І.Я.Франка

Вінниця
вул. Соборна
буд. 24, 26

(0432) 65-99-81 - адміністрація
(0432) 65-99-84 – відділ обслуговування дошкільників та учнів 1-4 класів
(0432) 65-99-83 – відділ обслуговування учнів 5-9 класів