Місто Вінниця

     Вінниця…  Старовинне українське місто. Його історія – це історія визвольної боротьби, спогади про видатних людей, бурхливе буття сьогоднішнього дня. Майже сім століть сплинуло над старовинною землею, не одне покоління людей залишило на ній пам’ять про себе…
     Місто Вінниця розкинулося на обох мальовничих берегах Південного Бугу, де з правого боку в нього впадає річка Вишня, а з лівого – Вінничка.
     Уперше про Вінницю як укріплений пункт-фортецю згадує литовський літопис у 1363 році. До цього часу назви «Вінниця» в жодному з письмових джерел не зустрічалось.
     Літопис розповідає, що у 1363 році землі Поділля, послаблені татаро-монгольською навалою, захопив литовський князь Ольгерд. Своє нове придбання від подарував своїм племінникам – Федору і Костянтину, синам брата Коріата, які стали будувати тут міста-фортеці. Серед таких  міст літописець згадує і Вінницю.
Існує декілька версій походження назви нашого міста, але більшість дослідників вважає, що назва Вінниці походить від старослов’янського слова «въно», що означає «посаг», «придане», «дарована земля».
     Першою великою спорудою у місті була дерев’яна фортеця, зведена на високій горі лівого берега Південного Бугу. Замок став центром, навколо якого поступово почало розростатися місто. Та все ж, великою перешкодою для розвитку Вінниці були міжусобні війни, напади татар. Місто не раз грабувалося і руйнувалося ворогами.
     В 1640 році Вінниця отримала Магдебурзьке право, утвердженням якого місту надавалися широкі можливості самоуправління. З цього часу місто  отримало свою печатку і герб. Вже наприкінці ХVI ст. Вінниця належала до найважливіших економічних і культурних осередків України, ставши адміністративним центром краю.
     З 1648 року Вінниця, як і багато інших подільських міст і містечок опинилася у вирі запеклої боротьби українського народу за незалежність. І донині в пам’яті народній живуть імена мужніх захисників нашого міста, які на чолі з козацьким полковником Іваном Богуном відважно боронили Вінницю від ворогів.
     Після приєднання 1793 році Брацлавського воєводства до Російської імперії Вінниця стала повітовим містом утвореної Подільської губернії. Важливим стимулом подальшого розвитку Вінниці стало будівництво у 1871 році Києво-Балтської залізниці. За останні 40 років ХІХ століття Вінниця зросла майже у три з половиною рази. Їй належало перше місце в Подільській губернії за розміром товарообігу, а населення складало понад 35 тисяч чоловік.
     У 1914 році Вінниця стала центром Подільської губернії. Місто стало привабливим для проживання адміністративним та діловим центром. Разом з тим війна принесла в життя вінничан багато труднощів: відчувалася нестача робочих рук, житлових приміщень, скоротився міський бюджет.
     Бурхливі події відбувалися у Вінниці протягом 1917-1920 років. Владу періодично утримували революційні комітети робітничих та солдатських депутатів, ставленики айстро-угорських військ, денікінської армії. Між тим Вінниця певний час була столицею України, адже у нашому місті перебував уряд УНР на чолі з Володимиром Винниченком.
     У 1923 році Вінниця стала центром округу, а через десять років, 27 лютого 1932 року, наше місто стало обласним центром новоствореної Вінницької області.
     Непоправних втрат зазнала Вінниця під час німецької окупації. У нашому місті було встановлено особливий окупаційний режим через будівництво на вінницьких околицях ставки Гітлера «Вервольф».
     Вінницю було визволено від німецьких загарбників 20 березня 1944 року. Під час Другої Світової війни кількість вінничан скоротилася зі 100 тисяч до 27 тисяч, а з 50-ти промислових підприємств вціліло лише 10, повністю було зруйновано1880 житлових будинків.
     Наприкінці 1948 року героїчними зусиллями вінничан майже повністю була відбудована промисловість. У місті швидкими темпами розвивалася електронна, радіотехнічна, металообробна та інші галузі промисловості. За даними перепису 1959 року у Вінниці проживала 121 тисяча чоловік.
     Сучасна Вінниця – це багатонаціональне місто, з потужним промисловим потенціалом, розвиненою транспортною інфраструктурою, жвавим науковим та культурним життям. У ньому мешкає більше 370 тисяч чоловік. За результатами всеукраїнського муніципального дослідження Вінниця є найкомфортнішим для проживання містом.  
     Сьогодні у місті функціонують 100 великих і середніх підприємств, які виготовляють широкий спектр промислової продукції.
     Вінниця по праву вважається солодкою столицею України. У нашому місті працюють великі підприємства корпорації «Roshen», яка є одним із найбільших світових виробників кондитерських виробів.
     Особливою гордістю вінничан є транспортна система міста, яка по праву вважається кращою в Україні. Вулицями міста курсує більше сотні трамваїв марки «Міраж» і «Карпфен». Швейцарські трамваї створили на вулицях Вінниці особливий колорит та стали візиткою нашого міста.  
      Набуває обертів житлова забудова міста.  Віднедавна у Вінниці з’явилися нові житлові мікрорайони, які вдало змінили архітектурне обличчя міста.
     У Вінниці успішно працює велика кількість освітніх закладів. На території міста  діє 51 дошкільний навчальний заклад, а у 41 школі гризуть граніт науки більше 35 тисяч школярів.
     Вінниця – місто студентів. У місті діють  13 вищих навчальних закладів, в яких  здобувають освіту понад 33 тисячі студентів.
     Вінниця має розвинену систему охорони здоров’я. Вона представлена майже 40 лікувально-профілактичними та медичними закладами.
     Вінниця має давню історію побратимських стосунків з різними містами інших країн. Нині побратимські стосунки споріднюють Вінницю з 9-ма містами різних країн світу.
     Вінниця – зелене місто. 53% його площі займають зелені насадження. Традиційно вінничани та гості міста відпочивають у численних скверах і парках Вінниці. Міський парк є пам’яткою садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення та улюбленим місцем відпочинку та розваг вінничан.
     Вінницю по праву вважають містом фонтанів. У 2011 році громада отримала в подарунок від благодійного фонду Петра Порошенка унікальний світло-музичний фонтан. Єдиний в Україні та найбільший в Європі,  плаваючий фонтан  «Roshen» став одним із символів міста Вінниці.
     Вінниця має давні культурні традиції. Особливо насичена визначними іменами і цікавими подіями її мистецька сторінка, а місцеві музеї, театри та творчі колективи є предметом гордості вінничан. Вінничани пишаються краєзнавчим музеєм, художнім музеєм, літературно-меморіальним музеєм М. Коцюбинського, музеєм-садибою М. Пирогова.
     Вінницю по праву можна назвати містом театралів. Для більшості містян Вінницький обласний український академічний музично-драматичний театр імені М. К. Садовського став затишним домом, що гостинно запрошує долучитися до мистецького життя.
     Предметом особливої гордості жителів міста є Вінницький академічний обласний театр ляльок «Золотий ключик». На його виставах виховувалось не одне покоління маленьких вінничан.
     Культурним обличчям сучасної Вінниці є творчі колективи, в яких об’єдналися люди, закохані в пісню, танець, мистецтво: ансамбль пісні і танцю «Поділля», академічний міський камерний хор «Вінниця», муніципальний джазовий оркестр «Він-Бенд», академічний камерний оркестр «Арката» та багато інших. Особливою популярністю у вінничан користуються дитячі творчі колективи: народний ансамбль танцю «Барвінок», ансамбль сучасного танцю «Степ-компанія», народний ансамбль «Радість».
     Сьогодні Вінниця швидкими темпами розвивається як сучасне культурне європейське місто. Тут щороку відбувається багато  важливих мистецьких подій та культурних заходів
     Щорічно у першу суботу вересня у Вінниці святкують День міста, а з 2008 року місто щорічно відзначає День Європи. Такі свята, фестивалі та мистецькі акції збагачують творче життя міста та збільшують його культурну привабливість.

1. Архітектурні родзинки

 

2. Вулицями міста (перше видання)

 

3. Вулицями міста (друге видання)

4. Вулицями міста (третє видання)

 

5. Маленький будиночок у центрі великого міста

 

6. Над Бугом місто - Вінниця моя...

 

7. Тут пам’ять та ім’я Миколи Пирогова


 

Контакты

Бібліотека ім. І.Я.Франка

Вінниця
вул. Соборна
буд. 24, 26

(0432) 65-99-81 - адміністрація
(0432) 65-99-84 – відділ обслуговування дошкільників та учнів 1-4 класів
(0432) 65-99-83 – відділ обслуговування учнів 5-9 класів