Бібліотека для дітей Вінниччини: проблеми та перспективи

Бібліотеки для дітей Вінниччини:
проблеми та перспективи


В.О. Лаукарт
Завідувач науково-методичним відділом
Вінницької обласної бібліотеки для
дітей ім. І.Я.Франка

        

         Гортаючи історії  дитячих  бібліотек області, дивуєшся, що більшість із них були  створені в нелегкі 1936 та 1937 роки. У роки війни приміщення  деяких бібліотек були майже зруйновані, частково згоріли книги. Бібліотекарі як могли намагалися  сховати та зберегти те, що залишилося. У повоєнні тяжкі часи бібліотеки запрацювали і знову відкрили двері для юних читачів, розуміючи  важливість виховання та навчання підростаючого покоління, майбутнього країни.
        Сьогодні дитячі бібліотеки області це сучасні мето­дичні, культурні, інформаційні та просвітницькі центри. Навчити дітей насолоджуватися читанням, зробити його привабливим і улюбленим заняттям, допомогти їм знаходити інформацію та вміло нею користуватися – ось основне завдання  дитячих бібліотек.
        Формуванню іміджу бібліотек допомагає налагодження зв’язків з громадою та місцевими органами влади, соціальними службами, культурно-мистецькими, освітніми закладами та громадськими організаціями.
       На теренах Вінниччини дитяче населення обслуговують 42 спеціалізовані бібліотеки.
       З них:
     -   обласна бібліотека  для дітей ім. І.Я.Франка;
     -   25 центральних  міських та районних бібліотек для дітей;
     -    4 відділи обслуговування при ЦБ(в минулому районні дитячі бібліотеки);
     -  12 спеціалізованих бібліотек філіалів.
        А також 833 сільські бібліотеки , в яких діє 308 КЮЧ.
        Загальна площа приміщень бібліотек для дітей становить 7.5 тис. м. кв., 75% якої використовується для обслуговування читачів та проведення різноманітних соціокультурних заходів.
      Одним з головних питань діяльності бібліотек залишається формування бібліотечних фондів, адже хочеться, щоб діти у бібліотеках мали можливість читати нову дитячу книжку, познайомилися з новим дитячим журналом.
       Станом на 1.01.2016 року бібліотечний фонд документів у дитячих бібліотеках становив 996.8 тис. примірників.
       За минулий рік до дитячих книгозбірень надійшло 27.4тис. нових документів, з них 10 тис. – книги. Поповнення фондів  складає всього 2.3% від загальної кількості фонду. В рамках Програми «Українська книга» бібліотеки для дітей області отримали 856 дитячих книжок. Крім використання бюджетних коштів на комплектування, бібліотеки активно займалися пошуком додаткових джерел поповнення фондів, це - спонсорські та благодійні внески, проведення акцій «Подаруй бібліотеці книгу» та акцій, спрямованих на повернення літератури: «Бібліотека без боржників», «Я не боржник-я просто забудько», «Дні повернення книги» та інші.
       Щорічно  дитячими бібліотеками обслуговується біля 80 тис. користувачів, 67% яких становлять діти до 15 років. У сільській місцевості  цей показник становить 29.6% від загальної кількості користувачів.
     Зміна культурних та літературних пріоритетів у дітей спонукає бібліотекарів до пошуку та впровадження інноваційних форм бібліотечної роботи з наданням інформаційних послуг, використання нових комп’ютерних технологій.
      Із 42 бібліотек для дітей 30  мають  комп’ютери , 26 копіювально-множильну техніку, 22 мультимедійне обладнання. 28 бібліотек мають доступ до мережі Інтернет, у 20-ти бібліотеках є електронна адреса. При 9-ти  бібліотеках діють Інтернет – центри.
        Бібліотеки  області працюють над тим, щоб представити свої ресурси і послуги через рекламу під час експозицій виставок, стендів, рекламно-інформаційних афіш, рекламних оголошень, розповсюдження флаєрів, та в соціальних мережах.
      Проводяться  Дні відкритих дверей «Відвідай бібліотеку – пізнай світ», бібліотечні тижні,  квести і флешмоби, піар-акції «Сучасні книги для дітей», бібліотечні десанти «Бібліотека йде в місто».
        Бібліотеками приділяється значна увага популяризації книжкових скарбів, організації дозвілля юних читачів. Досвід проведення масової роботи підтверджує, що їх ефективність залежить від врахування потреб користувачів відповідно віку та інтересам. Перевага надається активним формам - це і літературні аукціони, вернісажі, деліжанси, прес-діалоги, ерудит-лото, рандеву з книгою, літературні калейдоскопи, бібліо-марафони та багато інших різної тематики.
      Дитячі книгозбірні проводять активну інформаційну та просвітницьку діяльність з питань краєзнавства. Завдяки проведенню літературних кав’ярень, віртуальних та реальних екскурсій, вікторин та експедицій,   організації тематичних виставок, краєзнавчих куточків вдається змінити ставлення до історії краю, забезпечити інтерес та навіть гордість за його минувшину.
         Бібліотеки активно працюють в напрямку налагодження тісних зв’язків з місцевими ЗМІ. Репортажі на телебаченні, публікації на сторінках місцевих видань про діяльність бібліотек формують позитивну громадську думку про сучасну бібліотеку. Організовуючи культурно-мистецькі  заходи, бібліотекарі готують прес-релізи і запрошують журналістів для висвітлення яскравих подій.
       Бібліотечні спеціалісти проводять чимало методичних, консультативних, навчальних заходів та виїздів до сільських бібліотек з метою надання практичної допомоги, спрямованої на удосконалення обслуговування дітей, впровадження інновацій.
        Розпочато роботу по написанню «Історії дитячих бібліотек області» починаючи з 1993 року. У нас є видання «Історія Вінницької Державної обласної бібліотеки для дітей  1923-1993рр.» та «Історія бібліотек для дітей Вінницької області до 1993 року».  В найближчих планах її перевидання.
       Але вся ця робота не може проводитися без талановитих та креативних бібліотечних спеціалістів, відданих своїй справі. В бібліотеках для дітей області працює 151 бібліотекар. За освітнім рівнем бібліотечних спеціалістів: 82.8% мають вищу повну та базову вищу спеціальну освіту, 62.3% бібліотечних спеціалісти  працюють в бібліотеках понад 20 років. Прикро,що  8,6%  спеціалістів працюють не повний робочий день.
         В подальшому пріоритетами діяльності дитячих бібліотек області залишаються:
 · збереження мережі дитячих бібліотек Вінниччини;
 · участь у реалізації загальноукраїнських, регіональних, районних, міських програм та акцій;
 · зміцнення і підтримка позитивного іміджу бібліотек у місцевих громад, перед органами влади та пересічними громадянами, активна співпраця з навчальними закладами, соціокультурними інститутами та громадськими організаціями;
 · увага до дітей особливими потребами, переселенців з Криму та Сходу України, дітей військовослужбовців, забезпечення для них  розвиваючого навчання та безболісного інтегрування у нові умови життя;
 · виховання інформаційної культури користувачів, навичок роботи з ресурсами бібліотек, розвиток читацької компетентності;
 · проведення постійної моніторингової діяльності з метою подальшого проектування та прогнозування власної роботи;
 · забезпечення науково-методичної діяльності, здійснення постійного моніторингу проблем модернізації професійної освіти, адаптації знань і навичок бібліотечної роботи до нових, швидкоплинних потреб суспільства.

Контакты

Бібліотека ім. І.Я.Франка

Вінниця
вул. Соборна
буд. 24, 26

(0432) 65-99-81 - адміністрація
(0432) 65-99-84 – відділ обслуговування дошкільників та учнів 1-4 класів
(0432) 65-99-83 – відділ обслуговування учнів 5-9 класів