Використання методів проектів у краєзнавчій бібліографії

Використання методів проектів у
краєзнавчій бібліографії

    

                                                                          
Н.О. Юхимчук,
Завідувач інформаційно-
бібліографічного відділу
Вінницької ОБД ім. І.Я. Франка

     В сучасній методиці навчання широко використовуються  проектні  технології, які сприяють активній    участі  учнів в навчальному процесі, привчають до самостійної роботи, заохочують до пошуку. Метод проектів визнано як один із найефективніших засобів активізації пізнавальної діяльності, тому він досить широко застосовується і в дитячих бібліотеках, що  сприяє розвитку співпраці  з дітьми-користувачами бібліотеки, вчителями, бібліотекарями та  іншими зацікавленими людьми.  Відходять в минуле часи, коли користувачі дитячої бібліотеки були пасивними споживачами інформації.  Сьогодні бібліотекарі заохочують дітей до виконання того виду пошукової чи дозвіллєвої діяльності, яка їм подобається і якій вони надають перевагу. У дитячому віці важливим є творчий процес. Там, де є творчість, ентузіазм, партнерство — там буде й успіх. Треба лише поставити мету. Крім того, залучення до роботи над проектами широкого кола користувачів – одна з найперспективніших складових успішного  функціонування бібліотеки в суспільстві, можливість розширити коло прихильників, що в нинішній ситуації може стати  гарантією існування бібліотек для дітей.
     Ідея використання проектних технологій  в бібліографічній роботі виникла не одразу, адже це специфічний вид діяльності бібліотеки. Розпочати вирішили з краєзнавчої бібліографії. Краєзнавство завжди викликає інтерес у наших маленьких користувачів. Та, через розпорошеність по різних джерелах і здебільшого науковий виклад, пошук краєзнавчої інформації викликає труднощі у непідготовленого користувача, особливо молодших школярів. Зібрана в одному місці, адаптована до дитячого сприйняття будь-яка інформація  легше  і швидше засвоюється.
     Ще в 2003 році нами було започатковано випуск серії бібліографічних покажчиків «Довідник юного краєзнавця», метою якої було зібрати всю інформацію і полегшити пошук матеріалів даної тематики. Вивчали запити читачів, інтерес до тієї чи іншої теми. В результаті дуже копіткої роботи з’явилися покажчики «Над Бугом місто – Вінниця моя», два випуски довідника «Що, вулице, є в імені твоїм?», два випуски біобібліографічного покажчика «Великий дар – творити для дітей: письменники-земляки – дітям», окремі біобібліографічні покажчики по творчості відомих письменників-земляків, бібліографічна довідка «Сто років вінницькому трамваю».  Ці видання стали не тільки незамінними помічниками для школярів у навчанні, а й викликали неабиякий інтерес серед різних груп користувачів бібліотеки.
      Саме в цьому напрямку діяльності ми вирішили скористатися методом проектів, залучивши до пошукової  роботи  наших користувачів і вже наступний «Довідник юного краєзнавця» готувався за участі учнів технічного ліцею. Школярів цікавила тема «Архітектура Вінниці», яка вивчалася за  шкільною програмою. Бібліотека мала необхідні матеріали, але їх дослідження і систематизація потребувала чимало часу і витримки.  Нашими партнерами стали старшокласники технічного ліцею, класні керівники Щаслива Р. О., Крамар В. М., бібліотекар Головащенко Т. В. Так утворилася робоча група проекту. Вагалися з визначенням виду проекту – творчий чи інформаційний. Задуманий проект мав ознаки обох. Вирішили зупинитися на назві «творчий», адже він  розширює простір для творчості і в результаті передбачає друкований продукт. В план роботи над проектом були включені основні етапи пошукової та підготовчої роботи з примірними термінами виконання, видання покажчика, підготовка електронної презентації.
      Звичайно, основну роботу виконували  бібліотечні працівники, адже бібліографія потребує спеціальної підготовки і знань. В результаті реалізації проекту був виданий бібліографічний покажчик «Архітектурні родзинки Вінниці» та підготовлена електронна презентація «Архітектура Вінниці»,  якими ось уже три роки користуються не тільки учні технічного ліцею, а й інші відвідувачі бібліотеки.
      Робота над проектом продовжувалась майже 6 місяців і виявилася настільки цікавою, що одразу ж по її завершенні було розпочато роботу над іншим проектом, об’єктом дослідження якого стала річка Південний Буг.
      Мета цього проекту   –  зібрати та систематизувати наявні в фондах бібліотеки матеріали про річку Південний Буг в межах Вінницької області. Крім працівників бібліотеки до проекту долучилися  наші колишні читачі Олександр Попенко, оператор Першого національного телеканалу, та художниця Ольга Комісарова. Вони  надали нам свої світлини, зроблені під час подорожі Південним Бугом. В результаті роботи над проектом було опрацьовано всі джерела із фондів бібліотеки, де згадується Південний Буг, знайдено вірші, пісні та легенди про річку. Підсумком став випуск в 2015 році  ілюстрованого бібліографічного покажчика «Південний Буг – головна річка нашого краю» та електронна презентація «Подорож Південним Бугом». На презентацію результатів проекту були запрошені діти, які знаходяться під опікою міського центру соціальної служби для сім’ї, дітей та молоді, а також соціальної служби «Віфанія».
      В 2016 році ми вирішили попрацювати над новим проектом «Над Бугом місто – Вінниця моя». Покажчик з такою назвою готувався в 2003-2005 роках. За цей час багато чого змінилося  в житті міста, з’явились нові об’єкти,  розширилися і технічні можливості бібліотеки. В початковій школі  опрацьовують тему  «Рідний край» і така інформація вкрай необхідна дітям. Звичайно інформацію про Вінницю можна знайти в багатьох друкованих матеріалах, підручниках, Інтернеті, але для цього у молодших читачів не завжди вистачає умінь та навичок і їм необхідна допомога.
     Ми запропонували нашим користувачам стати активними учасниками підготовки нового довідника. В рамках проекту було оголошено конкурс дитячого малюнку «Мій улюблений куточок Вінниці». Кращі роботи стали ілюстраціями до нового видання. Вчителі допомогли визначитися з розділами. Так користувачі стали нашими співавторами і з гордістю демонструють свої малюнки, вміщенні у виданні. Кожному з авторів подаровано екземпляр покажчика, який став своєрідною рекламою бібліотеки в школах, де вони навчаються.  
     Автор і натхненник усіх проектів  - головний бібліограф  Кушнірук Тетяна Олександрівна, яка організовує краєзнавчу роботу в бібліотеці.   Наразі вона проводить моніторинг по визначенню наступних тем для дослідження і залучення нових учасників наших творчих проектів.

 

Контакты

Бібліотека ім. І.Я.Франка

Вінниця
вул. Соборна
буд. 24, 26

(0432) 65-99-81 - адміністрація
(0432) 65-99-84 – відділ обслуговування дошкільників та учнів 1-4 класів
(0432) 65-99-83 – відділ обслуговування учнів 5-9 класів