Позиціонуємо себе в громадському суспільстві

 Позиціонуємо себе в  громадському суспільстві

                                                 
    Прокопович О. М.,
                                                         Завідувач відділом
                                                     обслуговування учнів 5-9 класів
                  

      Основним завданням дитячої бібліотеки є виховання гармонійної, морально досконалої особистості, відкритої для інтелектуального, духовного, творчого розвитку дитини засобами книги.
     Сьогодні підхід працівників обласної  бібліотеки для дітей  імені  І. Я.Франка до своєї роботи суттєво змінився. Ми розуміємо, що бібліотеці, щоб існувати і розвиватися, треба заявити про себе, як про необхідну установу, яка намагається якомога повніше задовольнити потреби користувачів, прагнучи перетворити свій заклад на інформаційний, громадський центр.
      Одним із пріоритетних напрямків роботи є співробітництво. Протягом багатьох років у  бібліотеці  діє теоретико-пізнавальний  проект «Про права наймолодшим» разом із службою у  справах  дітей  Вінницької міської ради.  Юні омбудсмени в ігровій формі роз’яснюють дітям їх права і  обов’язки. В рамках проекту  відбулись яскраві театралізовані свята «Вчись на відмінно»,  «Школа моєї мрії», правові години: «Мої права і обов’язки», «Навчання має право та обов’язки», «Дитинство без насильства», правова   гра  « Про права  наймолодшим». В рамках проекту  підготовлені  буклети «Великі права маленької людини».
      Працівники відділу масової роботи та естетичного виховання співпрацюють з соціальною службою «Віфанія» Вінницького міського центру соціальних служб для сім’ї,  дітей та молоді.  Для дітей,  що перебувають в складних життєвих обставинах проводяться  інтелектуальні ігри, захоплюючі краєзнавчі подорожі, відео-подорожі, бесіди, майстер-класи.
      Пріоритетних напрямком у роботі бібліотеки є  виховання свідомого ставлення дітей до свого здоров’я,  популяризація здорового способу життя, запобігання шкідливих звичок, інформування читачів про шляхи попередження та наслідки таких хвороб, як туберкульоз, ВІЛ/СНІД. Бібліотека багато років співпрацює  з обласною організацією Товариства Червоного Хреста, центром профілактики та боротьби зі СНІДом. Діє спільний проект «Ми за здоровий спосіб життя», в рамках якого регулярно організовуються Дні інформації,  цикли бесід, виставки-перегляди, тематичні вечори, дискусійні години, такі як:  вечір-диспут «Спільно проти туберкульозу», година застереження «Життя у світі, де є СНІД», практичне заняття з надання першої медичної допомоги тощо.
     У профорієнтаційній роботі бібліотека співпрацює з Вінницьким обласним центром зайнятості, який  регулярно надає різноманітні інформаційні матеріали,  що допомагають учням 9-х  та 11-х класів у виборі майбутньої професії.  Спільно з центром  проведена  інформаційна година «У країні сучасних професій», інформаційний дайджест «Професія майбутнього».
     Найпершими  помічниками працівників  бібліотеки у роботі з патріотичного виховання читачів є спілка ветеранів Другої Світової війни, громадська організація «Українське об’єднання учасників бойових дій та волонтерів АТО». До дня Перемоги у Другій Світовій війні постійно організовуються   зустрічі з ветеранами, дітьми війни.  До дня Захисника Вітчизни відбулась зустріч - діалог з учасниками  АТО «Нові часи – нові герої».
     Давня співпраця поєднує бібліотеку з Вінницькою міською громадською організацією «Союз Чорнобиль Україна». Спільно  проведена велика кількість заходів:  година реквієм, година пам’яті, вечір скорботи та багато інших. На заходах були присутні  учасники ліквідації аварії  на ЧАЕС.  
     Великого значення у розвитку читацьких інтересів дітей набувають зустрічі з письменниками  Вінницької обласної організації Національної спілки письменників України. В бібліотеці відбулись презентації книг Тетяни Яковенко «Жниварик» та Олени Вітенко «Перли Поділля». Живе поетичне слово глибоко запало  в дитячі душі, а в бібліотеці  залишилися збірки творів  з автографами авторів.
      В бібліотеці діє проект «Острів творчих мрій» спільно з центром дитячої творчості «Барви  України»,  дитячим молодіжним клубом «Аліса» та відділом масової роботи та естетичного виховання. В рамках проекту проводяться знайомства з різними видами мистецтва, митцями, талановитими дітьми.  Постійно організовуються колективні, персональні, сімейні виставки творчих робіт: «Невичерпне джерело дитячої творчості», «Хай сонцю і квітам всміхаються діти», «Світ мистецтва очима дітей» та багато інших.
     Особливу увагу працівники  бібліотеки  приділяють роботі з дітьми з певними фізичними обмеженнями.  Спільно  з реабілітаційним центром для дітей з особливими потребами «Промінь» в бібліотеці діє проект « Ти не один у світі». Діти з обмеженими можливостями,  не маючи змоги вільно пересуватися, відчувають дефіцит спілкування. Тому працівники бібліотеки  організовують і проводять різні масові заходи, зустрічі, обслуговування  літературою.  Вихованці центру  розкриваються і проявляють свою  індивідуальність, знання, кмітливість, розвивають свої здібності в спілкуванні  з талановитими людьми.  Так, була організована зустріч з юною поетесою Іриною Гнатюк, яка має вади слуху. Відбулась презентація її  книги «На крилах блакитних мрій».  Вона мала великий успіх серед дітей. Юній поетесі вихованці центру дарували власноруч виготовлені сувеніри, виконували улюблені пісні та декламували свої вірші.
      2016 рік оголошено роком англійської мови в Україні.  В нашій бібліотеці стартував проект «Говоримо, вивчаємо, знаємо англійську» спільно з громадською організацією «Центр Поділля-Соціум». Двічі на тиждень відбуваються заняття з англійської мови. Бібліотекарями здійснюється підбір та оформлення переглядів літератури «Читаємо англійською». Створюються цікаві презентації «Шедеври англомовної літератури». Маємо в планах провести спільний театралізований захід до Дня Європи.
     Партнерами бібліотеки завжди були і залишаються загальноосвітні заклади міста. Інформаційна підтримка навчально-виховного процесу є одним з головних завдань бібліотеки. Тому, протягом навчального року інформуємо викладачів шкіл про нову методичну літературу,  а також  проводимо заходи спільно з шкільними бібліотекарями.
     Протягом багатьох років бібліотека  співпрацює з Вінницьким державним телебаченням, беремо  участь у дитячих телепередачах «Віконечко», «Класна робота». Ефективно співпрацюємо з газетою «Вінниччина».
     Наразі ми перебуваємо у творчому пошуку, сповнені нових планів, ідей, проектів; дуже цінуємо наших партнерів, вдячні за співпрацю, підтримку, розуміння  та  налаштовані на подальше плідне співробітництво, що сприяє становленню бібліотеки як соціально-культурного інституту.

 

Контакты

Бібліотека ім. І.Я.Франка

Вінниця
вул. Соборна
буд. 24, 26

(0432) 65-99-81 - адміністрація
(0432) 65-99-84 – відділ обслуговування дошкільників та учнів 1-4 класів
(0432) 65-99-83 – відділ обслуговування учнів 5-9 класів